سکته مغزی

سکته مغزی از شایعترین علل مرگ و میر بعد از بیماری های قلبی عروقی و بدخیمی هاست و تقریبا در هر 6 ثانیه یک نفر به علت سکته مغزی فوت می کند و در هر 2 ثانیه یک نفر دچار سکته مغزی می شود و در هر 6 ثانیه یک نفر به دلیل سکته مغزی دچار عوارض عصبی و مغزی پایدار میشود.

به این گستردگی سکته مغزی دارای اهمیت زیادی است.  سکته مغزی زمانی ایجاد می شود که یک رگ مشخص که مسئول خون رسانی و رساندن اکسیژن به قسمتی از مغز است دچار انسداد یا پارگی شود. انسداد یا پارگی، جریان پایا و مداوم رسیدن خون به آن قسمت از مغز را دچار اختلال و کاهش فعالیت می کند. کاهش فعالیت بستگی به محل خونریزی و بستگی به وسعت سکته مغزی دارد که فرد را دچار عدم فعالیت حرکتی ، حسی و فیزیکی می کند.

پس علائم سکته مغزی یکی به محل سکته و دیگری به وسعت منطقه ای که دچار سکته شده بستگی دارد .

از سکته مغزی بیشتر بدانید:

سکته مغزی یعنی بسته شدن یا پاره شدن یک شریان مغزی که بر اثر آن جریان خون در آن ناحیه دچار اختلال شده و موجب قطع شدن یا کاهش خونرسانی می شود. با این اتفاق سلول های تشکیل دهنده مغز نمی توانند اکسیژن و مواد مغذی لازم برای ادامه حیات را دریافت کنند. نتیجه این پیش آمد بروز علائمی مثل فلج برخی اندام ها، از دست دادن و یا مختل شدن قدرت تکلم، حرکات عضلات و یا راه رفتن می‌شود.

سکته مغزی و بروز وقفه در خون رسانی به مغز باید بسرعت و درکمترین زمان ممکن رسیدگی شود، سرعت عمل می‌تواند مانع بروز آسیب های بیشتر به فرد شود.

نشانه های سکته مغزی:

اگر شما یا یکی از نزدیکان دچار سکته مغزی شود، باید هرچه سریعتر به مراکز درمانی  مراجعه شود. توجه به زمان آغاز نشانه ها بسیار مهم است، شاید بتوان گفت موثرترین درمان ها برای نجات سلول های مغزی آنهایی است که در ابتدایی ترین زمان  پس از بروز سکته  انجام می شوند. برخی از نشانه های پس از بروز سکته مغزی:

احتمال دارد فرد آسیب دید احساس گیجی کند ، نتواند واژه ها را درست بیان کند یا درک درستی از صحبت ها نداشته باشد.

بروز ناگهانی ضعف در حرکت دست و پا ، فلج دست و پا،  فلج عضلات ناحیه صورت مثل کج شدن دهان، البته بطور معمول قسمتی از بدن درگیر می‌شود. برای تشخیص فرد باید سعی کند هر دو دست خود را روی سر خود قرار دهد، اگر نتوانست  یکی را کنترل کند و افتاد ، ممکن است دچار سکته مغزی شده‌  باشد.

نشانه دیگر نمایان شدن مشکلات بینایی در چشمهاست. شاید فرد در یک یا هر دو چشم  ناگهان دچارتاری دید  و دو بینی شود.

نشانه دیگر سکته مغزی بروز سردرد شدیدی است که ناگهانی شروع شده است. ممکن است این حالت با سرگیجه، احساس تهوع و افت سطح هوشیاری فرد همراه باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *